Anaokuluna Başlarken…

Canım Anneciğim ve Babacığım;

Ben artık büyüyorum… Siz de farkındasınız ki… benim mutlu olmam, yeni arkadaşlarla tanışmam, paylaşmayı öğrenmem ve gelişimimin desteklenmesi için hayatıma yepyeni bir pencere açmaya karar verdiniz.

Biliyorum..çok kolay olmadı karar vermeniz. Hem mutlu, hem de endişelisiniz. Anaokulumu, oyuncakları, arkadaşlarımla oyun oynamayı sevmeme rağmen ben de heyecanlıyım. Üstelik burada siz değil yeni tanıdığım yetişkinler ihtiyaçlarımı karşılayacak, ilk defa farklı bir mekanda sizden uzak uzun bir süre geçireceğim. Gerçi, biz çocuklar yeniliklere siz yetişkinlerden daha kolay adapte oluruz ama yine de alışmam kolay olmayabilir.

Benden bir günde alışmamı beklemeyin lütfen. Yaşayabileceğim ikilemi aşmam için desteğinize ihtiyacım var. Çünkü ben anaokulunda mutlu olacağımı, alacağım eğitimin gelişimimi destekleyeceğini biliyorum.

Okula uyum dönemimde sizden bazı isteklerim olacak;
» Öncelikle rahat olun ve anaokulunda mutlu, güvende ve benimle ilgilenecek bir öğretmenim olacağı konusunda beni tatlı tatlı ikna edin.
» Belki bir süre sizin de okulumda kalmanızı isteyebilirim. Bu konuda öğretmenimle işbirliği yapabilirsiniz.
» Oyuna ara verip size merhaba demek hem hoşuma gidecek hem de bana güven verecektir.
» Ben okuluma ve öğretmenime alıştıktan sonra her çocuğun eve dönüş zamanı geldiğinde evine gittiğini, gelip beni mutlaka alacağınızı sık sık söyleyin. Sakın bana “Ağlarsan gelir seni alırım, istemezsen gitmezsin” gibi cümleler söylemeyin. Alışma dönemimde benim geri adım atmama neden olursunuz.

Bütün bunları sizin beni anaokuluna başlatmaya hazır olduğunuzu düşünerek söylüyorum! Benim kadar sizin de desteğe ihtiyacınız olabilir. Okulumdaki öğretmenlerle endişelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Lütfen benim yanımda sakın benimle ilgili şikâyetlerinizi yansıtmayın. “hiç yemek yemez, çok hareketlidir…” diye. Önce okuluma adapte olayım sonra her şeyi sırasıyla öğreneceğim. Hem de nerede nasıl davranmam gerektiğini bilerek, yani sosyalleşerek sizin de istediğiniz bu değil mi zaten?

Bu dönem de; evde zaman zaman göstereceğim hırçınlıklara, gerginliklere aldanmayın. Tutarlı ve kararlı yaklaşımlarınız beni bu tavırlarımdan vazgeçirecektir. Belki de bu davranışların hiçbirini sergilemeyebilirim ama siz yine de hazırlıklı olun.Anneciğim ve babacığım beklentilerim sadece sizden değil…

Öğretmenime de bir mektup yazdım. Hem size hem de bana destek olması için. Olmaz mı? O sevgiyle kucağını açmış beni bekliyor zaten yaratacağı eseriyle gurur duymak için.
Annem, babam olduğunuz ve beni böyle renkli bir dünyaya bıraktığınız için teşekkür ediyorum.

Çocuğunuz…