Yuva Seçiminin Önemi

 

Okul öncesi eğitim çocukların zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimleri açısından çok önemlidir. Çocuğunuz gelişiminin bir özelliği olarak sosyalleşmek, başka çocuklarla bir arada olmak ihtiyacındadır. Yuvalar çocukların birlikte hareket edebilmelerini sağlar ve onların oyun oynama ihtiyacını karşılarlar. Çocuğunuzun güçlü iletişim kurmasını sağlamak için evde bakım yerine yuvayı tercih etmek daha uygundur.

 

Yuva belirlerken çocuğun ihtiyaçlarına ve sizin beklentinize uygun bir seçim yapmanız yuvaya uyum sağlamayı daha kolaylaştırır.

 

Öncelikle aileler ne istediklerini iyi bilmelidirler. Kendi koşul ve kriterlerine uygun bir yuva bulmak devamlılık için de önemlidir. Çevrenizdeki insanlardan yuvalar hakkında tavsiye ve görüşlerini almak faydalı olacaktır. Konuyla ilgili araştırma yapılmalı ve varsa bir uzmandan yardım alınmalıdır.

 

Anne-babanın çocuğun gideceği yuvayı çocuk olmadan seçmeleri ve karar verdikten sonra çocuğu götürmeleri uygundur. Mutlaka görevlilerle, öğretmenlerle yüz yüze ayrıntılı konuşulmalıdır. Çocuğunuzun zihinsel, bedensel, duygusal, sosyal gelişimlerini destekleyici programlar olup olmadığını, hangi yemeklerin verildiğini, uyku düzenini ve daha birçok merak ettiğiniz konu hakkında detaylı bilgi alınmalıdır.

 

Önemli bir diğer konu da sınıf mevcududur. Kalabalık ortamlarda çocukla birebir ilgilenmek çok daha zor olacaktır. Bu yüzden az çocukla daha verimli ve disiplinli dersler sağlanacaktır.

 

Yuvayı siz gezdikten sonra 1 günlüğüne çocuğunuzu orada bırakmanız, onun orayı isteyip, istemeyeceğini anlamanız gerekir. Çocuğu kendi öğretmeniyle tanıştırdıktan sonra yuva eğitmeni çocuğa yuva hakkında bilgiler verebilir. Böylelikle çocuğunuzun tutum ve davranışlarına göre yuva seçiminde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz.

 

Yuva seçimi aşamasında kuruma sormanız gereken soruları aşağıda sizin için listeledik. Dilerseniz bir çıktısını alıp kendi kontrol dosyanızı hazırlayabilirsiniz.

 

* Sınıf Mevcudu Nasıl ? Bir Öğretmen Kaç Çocuktan Sorumlu ?
* Öğretmenlerin Eğitim Durumu Nedir ?
* Öğrencilerin Okula Uyum Döneminde Nasıl Yardımcı Oluyorsunuz ?
* Ünite Dışı Yapılan Etkinlikler Nelerdir ? Sosyal Aktiviteler Nelerdir ?
* Öğrencilerin Gelişimi Nasıl Takip Ediliyor ?
* Gelişimleri Hakkında Geri Bildirim Veriliyor mu ?
* Neler Yapıldığı Hakkında Nasıl Bilgi Alıyoruz ?
* Gezi Düzenleniyor mu ?
* Açık Oyun Alanı Var mı ?
* Beslenme Düzeni Nasıl ?
* Uyku Düzeni Nasıl ?
* Okul Sonrasında Çocuk Bakımı Var mı ?
* Akademik , Sosyal ve Duygusal Zorluklar Yaşayan Öğrenciler Nasıl Destekleniyor ?
* Yuvanın Psikolojik Danışmanlık Hizmeti Nasıl Yapılmaktadır ?
* Okulun Fiziksel Ortamı Nasıl ? Tuvaletler Temiz mi ? Ortam Güvenli mi ?
* Güvenli Bir Ortam Sözkonusu Olsa Bile Çocukların Serviste , Okulda veya Öğretmenlerle Birlikte Olduğu Herhangi Bir Ortamda Kazaaya Karşı Sigortası Var mı ?
* Yemek Hijyenik Bir Ortamda ve Sağlıklı Malzemelerle Hazırlanıyor mu ?
* Öğrenci Çalışmaları Sergileniyor mu ? Bu Çalışmalar Onların Seviyesine Uygun Çalışmalar mı ?
* Yuvadaki Diğer Çocuklar Arkadaşlarına Karşı Ne Kadar Uyumlular ?
* Yuvaya Çocuk Alınırken Hangi Kriterler Dikkate Alınıyor ?
* Yuva Açılış ve Kapanış Saatleri Yeterince Esnek mi ?

ElseDesignWeb © 2012